Az Érdliget Életmódközpont, mint lehetőség és segítség
Változott a világ. És mi?
Az elmúlt évtizedekben komoly átrendeződések mentek végbe világunkban minden téren, melyek kihatottak egyéni életünkre is. Megváltozott a "modern" ember életvitele, ennek következtében az élettani folyamatok is módosultak. E változást az emberi szervezet egy ideig tolerálta, de egy határon túl tömeges megbetegedések jelentek meg, melyeket ún. civilizációs ártalmaknak neveznek.
Egy ideig bírtuk
Az emberi szervezet sokszoros tartalékokkal rendelkezik, a Teremtő bőségesen adott nekünk "szakítószilárdságot", hogy a terheket viselni tudjuk. De elérkeztünk a határainkhoz, az emberi szervezet végső kimerüléséhez közeledik. Túl sok oldalról érkezik támadás és ezek túl erősek. Ha nem változtatunk, a testi és idegi folyamatok megzavarodhatnak, a betegség előáll.
Betegségeink és okaik
A civilizációs ártalmak főként a nem fertőző betegségek csoportjába tartoznak, ilyenek például a csontritkulás, mozgásszervi problémák, cukorbetegség, rákbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, stb. Az elmúlt évek kutatásai és az egészségesebben élő, egyszerűbb népcsoportok között végzett felmérések azonban rámutattak arra, hogy az említett kórképek jelentős része, egyéni odafigyeléssel, tudatos preventív (megelőzést célzó) gondolkodásmóddal visszaszorítható.
Változtassunk, hogy élhessünk!
A megelőzésnek és a kialakult betegségek hatékonyabb kezelésének egyik fontos feltétele: az életmód-változtatás. Ha elfogadjuk, hogy életünkben javítani való szokások lehetnek, és megértjük, hogy a helytelen szokások gyakorlása idővel komoly megbetegedéshez, vagy meglévő problémáink súlyosbodásához vezethet, elgondolkodunk a változtatáson. Ne a betegség figyelmeztessen erre, hanem már annak kialakulása előtt gondoljuk át szokásainkat.
Megpróbáltuk de visszaestünk?
Sokan szeretnének változtatni életvitelükön, de nincs ehhez elég erejük, és hosszabb távon visszaesnek régebbi hibás szokásaikba. Mások talán rendelkeznek a szükséges erőtartalékokkal, de nem tudják, melyik irányzatot válasszák a számtalan "ígéret" és filozófia közül. Nem rangon aluli, ha elfogadjuk: külső segítségre van szükségünk. Sőt, a lelki erő egyik ismérve: annak felismerése, hogy egyedül az erőnk kevés. Ne féljünk segítséget kérni az egészségvédelem terén, hiszen senki sem érthet mindenhez. Az egészségvédelem több komoly tudományág együttese, melyeket főiskolákon és egyetemen tanítanak, és még a szakemberek is folyamatos utánképzésre szorulnak.
Egy hely, ami segíthet: Érdliget Életmódközpont
Időnként szükség van arra, hogy valaki motiváljon, megmutassa a helyes elveket, együtt gondolkodjon, együtt küzdjön, örüljön velünk, hogy újult erővel vághassunk bele újra a hétköznapokba. Ezért alakult meg az Érdliget Életmódközpont, amelyet egy alapítvány működtet, nonprofit alapon. A Központban számos szaktudománynak van képviselője, akik a turnusokon hathatós segítséget tudnak nyújtani: orvosok, dietetikus, táplálkozáskutató, élelmiszer-ipari mérnök, gyógymasszőr és sportmasszőr, természetgyógyász-fitoterapeuta, egyéb terapeuták (vízkezelésekhez, agyag és gőzpakolásokhoz), szakácsok, mentálhigiénés szakemberek, akaraterő-fejlesztő specialista és mediátor. Azért dolgozunk, hogy a turnusokra jelentkező Vendégnek minél jobb dolga legyen és fizikailag és lelkileg gyógyulhasson. Óráról órára figyelemmel kísérjük az állapotot és a reformételek főzésének tudományába is beavatjuk a résztvevőket.
Működő rendszer, véghezvitt változtatás
A változtatást az emberi szervezet működésének megismerésével érdemes kezdeni. Az emésztőrendszer és a különböző tápanyagok, illetve élelmiszerek alapvető megismerése nélkül a hosszú távú szemléletbeli és fizikai változás nehezebben kezdhető el. A változtatás minőségi (mit mivel fogyasszak, hogyan építsem fel az étrendemet, mikor ihatok) és mennyiségi (hányszor egyek és mennyit) kérdéseket is felvet, melyeket egyénileg kell átgondoltan, személyre szabottan alkalmazni. A fokozatosság elve szintén hangsúlyos, hiszen nem mindegy, milyen lépcsőfokokon keresztül szoktatjuk hozzá testünket egy új elvrendszerhez. Az étrend és vízbevitel mellett az egyéb alapelvek is hangsúlyosak, mint a testedzés, a légzés- és napfényterápia, a pihenés, mértéktartás és lelki egyensúly. Ha sikerül kialakítanunk egy életvezetési modellt, akkor életünk megváltozik, testi-lelki erőnk megújul. Erről korábbi turnusaink résztvevői is beszámolhatnak.
Egészség nélkül minden semmi
Ismert a mondás: "Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden: semmi". Összességében életvitelünk átalakulása komoly odafigyelést, számos konkrét elv megismerését, esetenként külső segítséget, testünkkel való "kommunikatív képességet" igényel, de végül az egészségjavulás áldásos gyümölcsével jutalmaz minket. Ha úgy gondolja, szüksége van segítségre, vagy egyszerűen csak kipróbálná a világszerte széles körben használt szakintézményi terápiákat és megkóstolná a napi háromszori ízletes reformételeket, keressen bennünket és segítünk! Turnusaink 2016. március 1-től indulnak.
Sok szeretettel
Az Érdliget Egészségcsapata nevében: Tóth Gábor
Jogi nyilatkozat - Copyright © 2014 Érdliget Életmódközpont - Minden jog fenntartva.